Festiwal Organowy w Stegnie

Popularność tego instrumentu już zanika – organy już dawno “wyszły z mody”. Nie są ani poręczne, ani używane przez znane nam dziś zespoły, a posłuchać ich można jedynie podczas mszy, ślubu lub w filharmonii. Warto jednak od czasu do czasu przypomnieć sobie, jak brzmi odgłos wydawany przez ten instrument i przeżyć na żywo wydzielane wibracje. Jak się do tego zabrać? I czy naprawdę jest warto?

W Polsce odbywa się wiele Festiwali Organowych, między innymi w Katowicach, Gdańsku, czy Zakopanem. Do miast, w których można odkryć uroki organów zalicza się także Stegna – miejscowość położona nad Zatoką Gdańską. Miasto to jest znane z dużej, szerokiej plaży oraz morskiej przystani rybackiej. Turyści kojarzą to jako miejsce inhalacji zdrowotnej oraz centrum wodnych zabaw. Wśród atrakcji znajduje się także, organizowany od 35 lat Międzynarodowy Festiwal Organowy. Odbywa się w sezonie wakacyjnym, gdy miejscowość tętni życiem i mając swój początek w lipcu, trwa przez cały miesiąc. Większość koncertów odbywa się w zabytkowym Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, jest to więc idealna okazja do poszerzania swoich horyzontów i chwilowej kontemplacji nad kulturą i sztuką. Wydarzenia urozmaicone są różnorodnymi atrakcjami: trwają konkursy z nagrodami, liczne wystąpienia, a sama muzyka organowa wzbogacana jest dźwiękami skrzypiec, fletu, wiolonczeli oraz trąbki, a także znakomitym sopranem.

Co roku swój talent pokazują nie tylko mieszkańcy Polski, ale także goście z takich państw jak Niemcy, Austria, Rosja, Włochy czy USA. Co ważne, udział w koncertach to wydatek niskiego rzędu, który nie wpłynie mocno na budżet pieniężny. Przybędą za to niezapomniane wrażenia i wspomnienia, które pozostaną na długo. Warto pozwolić sobie na odskocznię od standardowego wypoczynku nad morzem i zakosztować w kulturze. Wyjeżdżając na wakacyjny urlop warto stuprocentowo wykorzystać swój wolny czas i wypoczywać od miastowego zgiełku i tłumu. W przerwie od leżenia na gorącym piasku i prażenia swojego ciała na słońcu, warto przejść się na moment do punktu wydarzeń i wziąć udział w tak ciekawym wydarzeniu. Nie zapominajmy, że to także forma wypoczynku, w którym relaksuje się nasz umysł. Ciało z kolei będzie miało szansę zregenerować siły w którymś z obiektów noclegowych w Stegnie (więcej na Meteorze), ponieważ baza jest mocno rozbudowana. Żołądek także się nasyci – wokół bowiem będzie mnóstwo restauracji posiadające w swojej ofercie świeżo złowione okazy ryb i różnorodny wybór regionalnych potraw.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz