Jan Paweł II – symbolem Wadowic

Poprzednio gościliśmy na Śląsku [bluetime.pl➥Węgierska Górka]. Teraz chcemy wam bliżej opowiedzieć o miejscowości, z której pochodził nasz papież. Jednym z najbardziej znanych miasteczek leżących w południowo-zachodniej Małopolsce są Wadowice. Słyną one na całą Polskę nie tylko ze względu na przepyszne papieskie kremówki, ale również z uwagi na ciekawą architekturę lokalnych zabytków.

Każdy, kto chce odpocząć w Wadowicach, natrafi tu na doskonale zorganizowaną bazę noclegową [Wadowice➥Noclegi➥Meteor], w skład której wchodzą między innymi domy wypoczynkowe czy kwatery należące do prywatnych gospodarzy. Większość ofert można przeglądać online.

Wadowice nierozerwalnie związane są z sylwetką jednego z najbardziej znanych Polaków, jest nim papież Jan Paweł II, który w Wadowicach spędził swoje dzieciństwo oraz wczesną młodość jeszcze jako Karol Wojtyła. Aby uhonorować tego wielkiego Polaka, w jego domu rodzinnym w Wadowicach zorganizowano papieskie muzeum [bluetime.pl➥Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II]. Jest to cel pielgrzymek wielu rodaków, którzy z bliska chcą zobaczyć w jakim otoczeniu dorastał przyszły papież.

Dzięki niedawnej przebudowie, muzeum to niczym nie przypomina nudnych wystaw muzealnych, jakie kojarzą się z wycieczkami szkolnymi. Obecnie ten obiekt jest bardzo nowocześnie urządzony, a multimedialna wystawa zaprasza do ciekawej wycieczki w przeszłość. Na czterech piętrach kamienicy zorganizowano 16 oddzielnych stref, opowiadających o kolejnych etapach życia młodego Karola Wojtyły, a jej centralną częścią jest mieszkanie państwa Wojtyłów, gdzie papież się urodził i spędził 18 lat swojego życia.

Muzeum otwarte jest dla zwiedzających przez cały sezon turystyczny, a za wstęp na jego teren obowiązuje opłata. Dla osób dorosłych jest to 20 złotych. Opłata ta zawiera usługę przewodnicką realizowaną w języku polskim. Dzieci, rodziny z dziećmi czy osoby niepełnosprawne, a także grupy pielgrzymów mogą skorzystać z zakupu biletów ulgowych na podstawie przysługujących im zniżek.

Jan Paweł II to bez wątpienia postać bardzo wyjątkowa, która dla każdego Polaka, bez względu na to czy jest on osobą wierzącą czy też nie, stanowi pewien symbol. Dzięki muzeum działającemu w Wadowicach można bliżej przyjrzeć się historii młodego Wojtyły i spróbować zrozumieć, co ukształtowało tak niezwykłego człowieka, który do dnia dzisiejszego jest wzorem do naśladowania dla wielu młodych ludzi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz