Kotlina Kłodzka pod ziemią

Zwiedzanie kojarzy nam się najczęściej ze spacerami po zamkach i zabytkach. Jednak będąc w Kotlinie Kłodzkiej warto zejść pod ziemię i zobaczyć, jakie tajemnice kryje.
Rejon ten od wieków słynął jako tereny górnicze. Wydobywano tutaj węgiel, złoto i rożnego rodzaju minerały. Pozostałością po tym okresie są kopalnie, które dziś służą jako atrakcje turystyczne.
Niedaleko miejscowości Kletno znajduje się dawna kopalnia uranu z 20 zabytkowymi sztolniami. Udostępnione do zwiedzania wyrobisko pochodzi z lat 40. i 50. XX wieku. Możemy przejść się podziemną trasą o długości 400 m, na której można zobaczyć miejsca wydobycia i obejrzeć specjalne ekspozycje.
Do kopalń możemy zejść również w miejscowości o malowniczej nazwie Złoty Stok. Nie jest ona przypadkowa, ponieważ od wieku wydobywano tam właśnie złoto. Wraz z przewodnikiem zejdziemy do sztolni „Gertruda”, gdzie poznamy historię Złotego Stoku, poznamy techniki górnicze, przejdziemy Chodnikiem Śmierci i poznamy Gnoma, zamieszkującego sztolnię. Zobaczymy również pięknie podświetlony, jedyny w Polsce, podziemny wodospad w sztolni „Czarna”. Ponadto wiele dowiemy się o samym złocie oraz związanym z nim i z kopalnią legendach. Po ziemią zobaczymy Muzeum Przestróg i Apeli, a nawet…znak graniczny (podobno właśnie w tym miejscu przebiega granica polsko – czeska)! Po pełnym emocji zwiedzaniu na powierzchnię wyjedziemy zaś.. tramwajem. Dla chętnych dostępny jest również spływ podziemną rzeką. Złoty Stok oferuje naprawdę wiele atrakcji jak wybicie złotych monet, wytopienie własnej sztabki złota, płukanie złota oraz Muzeum Minerałów. To zdecydowanie jedna z większych atrakcji, jaką może nam zaproponować Ziemia Kłodzka. Baza noclegowa obok kopalni jest spora, oferuje m. in. paintball czy miejsce na ognisko więc to także doskonałe miejsce na np. imprezy integracyjne.

Atrakcja niezwiązaną z górnictwem, ale również podziemną i chyba najbardziej znaną jest Jaskinia Niedźwiedzia, jedna z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Jest to zdecydowania również jedna z najpiękniejszych jaskiń – jej szata naciekowa charakteryzuje się zachwycającą różnorodnością form i barw, a podczas zwiedzania możemy natknąć się również na kości zwierząt z epoki lodowcowej. Odważni mogą również spróbować zwiedzić jaskinię trasą ekstremalną, wcielić się w grotołazów i zejść w trudno dostępne części jaskini.
Oczywiście to nie wszystkie podziemne atrakcje Ziemi Kłodzkiej, ciekawe są chociażby korytarze pod Twierdzą Kłodzko. Nie da się ich wszystkich zobaczyć w jeden dzień, na szczęście baza noclegowa () znajduje się tutaj w większości miejscowości. Warto poświęcić więc weekend i poznać bliżej podziemne tajemnice.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz