Legnicka katedra

Ponad stutysięczne miasto jakim jest Legnica jest miejscem ściśle związanym z religią i katolicyzmem. Stąd też mamy mnóstwo kościołów i świątyń. Czy jednak to sprawia, że jest to miasto dobre tylko na pielgrzymkę? Nic bardziej mylnego. Legnicka baza noclegowa stwarza doskonałe pole do wypoczynku dla osób lubiących sport i aktywność.

Oczywiście, wracając do kwestii kościelnych trzeba również odwiedzić kilka kościołów. Jeżeli nie z powodu wiary, to z powodu czystej ciekawości architektonicznej, a naprawdę jest na co popatrzeć. Jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w Legnicy jest katedra świętych Piotra i Pawła. Pierwsze wzmianki o powstaniu tego obiektu pochodzą z początków trzynastego wieku. W czternastym wieku na miejscu starego drewnianego kościoła wybudowano nową murowaną świątynię, którą mamy okazję podziwiać do dziś. Jest to budowla wykonana z czerwonej cegły, stworzona w renesansowym stylu. Jednak ten renesans nie jest tak oczywisty. Widać, że twórcy próbowali stworzyć tutaj mały melanż stylistyczny, ponieważ mamy tu małą domieszką renesansu, a także gdzieniegdzie niuanse nawiązujące do gotyku. W piętnastym wieku kościół przeszedł gruntowaną modernizację i został dużo powiększony o dodatkowe boczne kaplice. Kościół przechodził kilka przebudów i prób zmian stylistyki. Następna była ta pod koniec dziewiętnastego wieku, która bardzo zmieniła styl całego obiektu. Teraz kościół różni się od pierwowzoru przede wszystkim tym, że ma trzy nawy oraz jest orientowany. Możemy obserwować kunszt osób tworzących jego wystój, ponieważ wszystkie elementy są dokładnie wyrzeźbione i wymalowane. Od strony północnej, wejście do świątyni wita nas portalem stworzonym w stylu typowo gotyckim. W środku po dwóch stronach gotyckiego wejścia znajdują się dwa duże posągi przedstawiające świętego Pawła i Piotra. W innych portalach znajduje się postać Matki Boskiej z dzieciątkiem.

Kościół to również wymiar historyczny, jeżeli chodzi o władców polskich, ponieważ znajduje się tutaj grób Wacława Pierwszego. Sakralne budowle to bardzo ważny element Legnicy. Nie ma się co dziwić – to miasto bardzo silnie związane z wiarą i religią. Mnogość stylów architektonicznych pokazuje jak zmieniała się architektura na przestrzeni lat, mimo że wiara w tym miejscu zawsze była stała.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz