Nadbałtyckie zakątki warte zwiedzenia – Chłopy

Chłopy to malownicza nadbałtycka wioska w całości wpisana do rejestru zabytków z uwagi na znakomicie zachowany układ urbanistyczny z XIX wieku, w którym to dominują chałupy rybackie z licznymi malowidłami. Wieś ma charakter wczasowo-wypoczynkowy. Nie ma statusu uzdrowiska: z uwagi na mikroklimat wytwarzany przez olejki eteryczne w lasach sosnowych i wody Bałtyku nadanie takiego statusu powinno być sprawą oczywistą. Ciekawostką jest, że pod wsią znajdują się potężne złoża solankowe, którym niewiele brakuje do uznania za wody termalne. Złoża te zostały odkryte w latach 60. XX wieku przez przypadek, podczas intensywnych poszukiwań ropy naftowej. Tak więc Chłopy wykazują ogromny potencjał na wieś sanatoryjną. 

Ostatnie ślady zamieszkiwania obszaru współczesnej wsi przez Słowian pochodzą z XIII wieku. Osada ta nazywała się Borowo, zapewne od borów rosnących w okolicy. Do tej pory zresztą w języku kaszubskim używa się nazwy Borowô. Trudno jest określić, jakie pozostałości po Słowianach skrywa niezbadana przez archeologów ziemia: można się spodziewać skarbu w najbardziej nieprzewidywalnym miejscu. Można zakładać znaleziska w postaci biżuterii, naczyń i narzędzi użytkowych, a także rzymskich monet i jest wielce prawdopodobne, że pod koniec epoki Bursztynowego Szlaku zapędzali się w te rejony rzymscy kupcy, poszukujący nowych źródeł “zatowarowania” bursztynem lub nowych rynków zbytu na towary pochodzące z Imperium Romanum. Słowianie bardzo chętnie nabywali to, co przestało być popularne w Rzymie.

Dumą wsi jest plaża i nowe molo, zlokalizowane w pobliżu przystani rybackiej. Molo cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, tak więc inwestycję uznaje się za udaną. Turyści mogą kupować świeże ryby prosto z kutra. Mogą też udawać się w rejs na połów ryb. Najczęściej jednak dają się skusić na smakowite dania z ryb morskich proponowane przez liczne punkty gastronomiczne: zapach smażonych ryb pobudza apetyt, więc czasem po swoją porcję trzeba odczekać w kolejce. Na plaży jest wydzielone kąpielisko morskie niezbyt długie, bo mające jedynie sto metrów. “Dzika plaża” z pewnością posłuży wypoczynkowi w ciszy, ale dla własnego bezpieczeństwa najlepiej jest korzystać z kąpieli morskich w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych. Zarezerwujmy tam noclegi, wybierzmy się na urlop i zwiedzanie tych okolic.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz