Park Piłsudskiego – zielone płuca Łodzi

Łódź to jedno z największych polskich miast, a znane jest przede wszystkim ze swojej przemysłowej historii. Niewiele osób jednak wie, że wszystko zaczęło się od pięknej i gęstej Puszczy Łódzkiej, która porastała te tereny. Pozyskane drewno w dużej mierze wpłynęło na tak dynamiczny rozwój tego regionu, a płynące wody posłużyły przemysłowi włókienniczemu. Mimo, że teren ten przeszedł olbrzymią metamorfozę od tamtego czasu, to nadal znajdziemy tu wiele zielonych miejsc.

Na zachód od torów kolejowych znajduje się olbrzymi park, który powstał na terenie dawnego lasu komunalnego. Zaczął powstawać na początku XX wieku, a w późniejszych latach pojawił się tutaj także Ogród Zoologiczny oraz Ogród Botaniczny i liczne obiekty sportowe. Park Józefa Piłsudskiego, bo o nim mowa, zajmuje prawie 250 hektarów i jest jednym z największych tego typu założeń parkowych w Europie. Jedną z większych atrakcji na terenie jest Łódzki Ogród Zoologiczny. Powstał on w 1938 roku, gdy teren ZOO ograniczony był do około 9 hektarów. Następnie przenoszono tutaj zwierzęta z Parku Poniatowskiego, a w latach późniejszych sprowadzono następne gatunki i powiększono je do powierzchni ponad 16 hektarów.

Dzisiaj Łódzki Ogród Zoologiczny zajmuje 5-te miejsce w Polsce pod względem ilości gatunków, które można tutaj oglądać. Na terenie przygotowano także wiele atrakcji dla najmłodszych, m. in. place zabaw, Park Linowy oraz pokazy karmienia zwierząt. Niedaleko położony jest Ogród Botaniczny, którego historia sięga roku 1946. W kolejnych latach ogród powiększano, a w 1973 roku udostępniono go zwiedzającym. Zajmuje on ponad 60 hektarów i jest doskonałym miejscem na spacery, zwłaszcza w upalne dni. Zebrano tutaj około 3,5 tysiąca taksonów roślin, poszeregowanych wg miejsca występowania. Obejrzeć można m. in. ogród japoński, rośliny lecznicze, a część zbiorów oglądać można w palmiarni. W niej zebrano kolejne 1100 taksonów, w tym interesującą kolekcję palm.

Warto zajrzeć do Łodzi i docenić znajdujące się tam zielone atrakcje. Z pewnością w każdym dużym mieście znajdziecie takie właśnie miejsca, w których odpocznienie. Wszystkim, którzy czują niedosyt i chcieliby uciec z miasta polecamy małe miejscowości, w których jest wiele zielonych terenów. Każdy z pewnością słyszał o przyrodzie w Bieszczadach, a przykładowo w Ustrzykach Dolnych znajduje się mało znany Park Krajobrazowy Gór Słonnych.

Przyjeżdżając do Łodzi warto zostać na dłużej. Z miejscem do spania nie będziemy mieć problemu o żadnej porze roku. W każdej dzielnicy znajdziemy zarówno luksusowe hotele, jak i obiekty, które oferują tanie noclegi. Łódź ma bardzo rozwiniętą bazę noclegową, a przy tym mocno zróżnicowaną. Wiele obiektów znajdziemy w okolicach opisywanych parków i lasów, ale nawet jeśli musimy zatrzymać się dalej, to po mieście można bez problemu poruszać się miejską komunikacją.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz