Walory Ustrzyk Dolnych

Ustrzyki Dolne to niewielka miejscowość położona na Podkarpaciu w południowej części naszego kraju na pograniczu Bieszczad – najbardziej dzikich gór w Polsce. Malownicze położenie tego miasteczka sprawia, że co roku jest ono chętnie odwiedzane przez wielu wczasowiczów.

Ustrzyki Dolne, oprócz licznych walorów przyrodniczych, proponują swoim gościom niedrogie noclegi [zobacz: ]. Bez trudu można tu znaleźć miejsce zarówno w luksusowym hotelu, jak i niewielkim schronisku młodzieżowym. Większość obiektów umożliwia prócz noclegu również wykupienie całodziennego wyżywienia. Przeważająca część okolicy roztaczającej się wokół to lasy i łąki, na których w godzinach porannych można ujrzeć pasące się sarny i jelenie. Od północy i wschodu miasteczko otoczone jest Parkiem Krajobrazowym Gór Słonnych. Ten rzadko odwiedzany zakątek Polski to doskonałe miejsce na spędzenie urlopu wypoczynkowego z dala od hałasu i zanieczyszczeń wielkich aglomeracji miejskich.

Będąc już tu warto chociaż jeden dzień poświęcić na wycieczkę objazdową po okolicznych cerkwiach. W większości przekształcono je obecnie w kościoły rzymskokatolickie, co wiele z nich uratowało przed popadnięciem w ruinę. Niestety nie wszystkie obiekty sakralne miały tyle szczęścia. Część z nich została spalona po drugiej wojnie światowej podczas przymusowych przesiedleń miejscowej ludności. W ostatnich kilku latach wysiłkiem pasjonatów sztuki sakralnej niektóre ze zdewastowanych cerkwi udaje się wyremontować i przywrócić im ich pierwotny blask. Przykładami takich miejsc są chociażby obiekty zlokalizowane w Siankach oraz w Łopience.

Wypoczywając z dziećmi można przejechać się do Cisnej aby udać się w podróż po okolicznych lasach kolejką wąskotorową. Kolorowa lokomotywa ciągnie drewniane wagoniki na prawie dwugodzinnej trasie. Przy stacji kolejki funkcjonuje dosyć duży parking, który spokojnie może pomieścić sporą ilość aut. Przejażdżka kolejką wąskotorową, która niegdyś służyła jako środek transportu drewna pozyskiwanego z okolicznych lasów to koszt około kilkunastu złotych od osoby.

Przed wakacjami powinno się pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji miejsca noclegowego. Pełny spis wszystkich ośrodków wczasowych dostępny jest w punkcie informacji turystycznej a także na stronach internetowych gminy – wystarczy w pole wyszukiwarki internetowej wpisać frazę “noclegi Ustrzyki Dolne” i zapoznać się z wyświetlonymi wynikami wyszukiwania.

Nie wszyscy jednak mogą cieszyć się tak nieograniczoną przyrodą i przyjechać tutaj chociażby na chwilę. Nie martwcie się mamy dla Was alternatywę. Jeśli jesteście mieszkańcami środkowej części Polski, to w Łodzi czekają na Was niesamowite zielone obszary. Oprócz tego zoo, które z pewnością spodoba się najmłodszym podróżnikom.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz